top of page

Na czym naprawdę polega zawód facility managera?



Dowiedz się, kto realizuje zadania z obszaru facility management. Kto zajmuje się bezpośrednim dostarczaniem usług, a kto ich zarządzaniem? Jak wygląda gradacja stanowisk w sektorze FM oraz jakie podstawowe kompetencje są kluczowe dla wyższych poziomów zawodów FM?


Autor: Seweryna Afanasjew, member of RICS Europe World Regional Board,

członkini Komisji Rewuzyjnej Polskiej Rady Facility Management



O Obszar facilities management na rynku polskim zdecydowanie zasługuje na uwagę. 600 tys. osób zatrudnionych w tym sektorze to ponad 3,6% wszystkich osób pracujących w naszym kraju. Biorąc pod uwagę, że zarówno globalnie, jak i na rynku lokalnym obserwujemy ciągły wzrost tego sektora usług, rosnąć będzie również liczba miejsc pracy.


Tymczasem termin „facilities management” w dalszym ciągu jest bardziej kojarzony z techniczną obsługą budynków niż ze strategicznym obszarem w organizacji stawiającym sobie za cel zintegrowanie przestrzeni, procesów i ludzi, stworzenie unikalnego „customer experience”, doświadczenia dla osób pracujących w przestrzeniach biznesowych, dzięki któremu możemy wpływać i poprawiać efektywność całej organizacji.


Strategiczny facilities management to dla organizacji ogromna wartość dodana. Tak jak zarządzający aktywami asset managerowie w funduszach nieruchomości pracują nad zwiększaniem wartości ich inwestycji, tak facility managerowie zarządzający wartością aktywów organizacji mają za zadanie przekształcić je z postrzegania ich jako jedynie pozycji kosztowej w umiejętne wykreowanie ich wartości, poprzez współpracę z wewnętrznymi interesariuszami.



Tekst pochodzi z raportu PRFM PRACA W BRANŻY OBSŁUGI OBIEKTÓW

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page