top of page

Branża FM rośnie pomimo trudności

Premiera raportu Polski rynek usług FM. Analiza danych 2020


Nowe opracowanie autorstwa Zbigniewa Mazurka wydane przez Polską Radą Facility Management przedstawia aż 71 kluczowych dostawców usług FM o największych obrotach zanotowanych w 2020 roku. Pomimo wybuchu pandemii, branża FM urosła w porównaniu do 2019 roku. Przedstawiamy najważniejsze wnioski z badania.


  • Nowa lista głównych dostawców FM w Polsce,

  • Przychody ze sprzedaży za kryzysowy rok 2020,

  • Wzrost branży FM do 118 mld PLN.

Polska Rada Facility Management we współpracy z firmą Menpresa przygotowała drugą edycję raportu Polski rynek usług FM. Tym razem autor opracowania, Zbigniew Mazurek, niezależny konsultant w branży FM, pełniący jednocześnie funkcję wiceprezesa PRFM podsumował trudny dla całej działalności biznesowej rok 2020. Opracowanie przedstawia 71 największych dostawców usług FM z rynku polskiego na podstawie danych z KRS z tego okresu.


Dane pokazują, że pomimo pandemii branża FM w 2020 roku urosła o 0,5% w stosunku do roku poprzedniego do 118 mld PLN. Wprawdzie nie jest to duży wzrost, niemniej jednak biorąc pod uwagę, że w tym czasie nastąpił spadek wzrostu PKB Polski -2,7% pokazuje to, że branża FM jest stabilna i ma się dobrze. Sam rynek nieruchomości komercyjnych rósł w 2020 o 5,7% w porównaniu z 8–12% w latach ubiegłych, co musiało wpłynąć również na dynamikę rozwoju głównych dostawców FM. Poziom przychodów ze sprzedaży 71 głównych analizowanych firm spadł do 5,3% w 2020 z poziomu 11–24%, jakie notowały firmy w roku 2019.


Większość usług FM w Polsce realizowana jest wciąż modelu in house - aż 58% o wartości 68,5 mld zł. Jednak jeśli chodzi o outsourcing, to nastąpił jego wzrost o 1,2% w stosunku do 2019. Zbigniew Mazurek zauważa, że zmiana ta może być spowodowana większym zapotrzebowaniem na usługi dezynfekcji i czystości w 2020, które przeważnie były zamawiane na zewnątrz.


Jeśli jesteś zainteresowany lekturą raportu, możesz pobrać go tutaj. W razie pytań zapraszamy do kontaktu: angelikamajkut@prfm.pl


Comentarios


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page