top of page

Rola FM-u w postpandemicznej rzeczywistości

Strategiczny facilities management (FM)

Nowa publikacja Polskiej Rady Facility Management autorstwa Seweryny Afanasjew

PRFM_social_Strategiczny22_empty.jpg

Kluczowa rola FM-u w czasach kryzysu

 

Dzień 1 lipca 2023 roku jest oficjalną datą zakończenia pandemii covid-19 w Polsce. Przez ten czas specjaliści z Polskiej Rady Facility Management analizowali sytuację w branży nieruchomości, czego efektem jest nowe opracowanie pt. Strategiczny facilities management. Podczas pandemii, która wybuchła w 2020 roku wiele organizacji odkryło, jak kluczową rolę odgrywa dla nich właśnie facility management. Czas kryzysu pokazał, że te profesjonalnie świadczone usługi — wewnętrznie lub zewnętrznie stanowią ogromne wsparcie dla codziennego funkcjonowania biznesu. Firmy mogą się skupić wówczas na prowadzeniu swojej głównej działalności, bez angażowania się w dodatkowe usługi wspierające. 

 

— Strategiczna rola FM-u jest coraz bardziej doceniana w sferze biznesu, ekonomii, polityki i gospodarki. FM jako funkcja wspierająca staje się ważnym partnerem dla wszystkich organizacji i ich linii biznesowych, dotyka takich kwestii jak ekologia, technologia, dobrostan czy efektywność biznesu. Jednak aby FM mógł pełnić swoją rolę, musi być dopasowany do strategii firmy, odzwierciedlać jej cele oraz potrzeby. Mając na uwadze tę kwestię, stworzyliśmy ten dokument — komentuje Krzysztof Kogut, prezes Polskiej Rady Facility Management.

Cyfrowa transformacja przyspiesza

 

Nowe opracowanie PRFM przedstawia kluczowe tematy dla usługodawców i zamawiających usługę FM w ostatnich kilku latach i prognozuje najbliższą przyszłość w tym obszarze. Zmiany spowodowane wirusem stanowiły tylko jeden z nich. Drugi to nowe technologie, które niemal od zawsze odgrywają kluczową rolę w branży nieruchomości. Choć jesteśmy dopiero u początku drogi cyfrowej transformacji, to ten trend będzie się coraz bardziej rozwijał. Takie technologie jak AI i uczenie maszynowe, IoT, Big Data i analiza danych, Cloud i Blockchain z dnia na dzień zyskują coraz większe znaczenie w codziennym funkcjonowaniu niemal każdego biznesu, nie omijając real estate.

 

ESG, komfort pracownika i pozostałe wyzwania

 

Facility Management pełni kluczową funkcję w realizowaniu strategii firmy. Jak w praktyce oddziałuje na niemal każde przedsiębiorstwo? Jaka będzie jego rola w budowaniu strategii ESG? Jak wpływa na samopoczucie człowieka w miejscu pracy z wciąż obecną pracą hybrydową, która najprawdopodobniej zostanie z nami na zawsze? Na te pytania odpowiada nowa publikacja PRFM.

Więcej o opracowaniu

 

W opracowaniu Seweryny Afanasjew, doświadczonej menedżerki w branży nieruchomości, będącej członkiem europejskiego zarządu RICS, można znaleźć ponad 20 komentarzy wysoko wyspecjalizowanych ekspertów związanych z dostarczaniem lub odbieraniem usług FM. Wśród nich znajduje się wielu członków i partnerów wspierających należących do Polskiej Rady Facility Management. W nowym opracowaniu PRFM autorka szczegółowo przedstawia też, gdzie leży granica w kompetencjach działów FM, PM a AM. 

Przeczytaj wstęp i spis treści

Pobierz pełną wersję raportu
Strategiczny Facilites Management

Dzięujemy, raport wysłaliśmy na Twoją skrzynkę.

bottom of page