top of page

Wpływ wojny w Ukrainie na powierzchnią biurową


W czwartek, 31 marca Grupa ds. Workplace spotkała się, by podsumować dotychczasowe działania, a także porozmawiać o nowych wyzwaniach stojących przed firmami w związku z napływem pracowników z Ukrainy. Prezentujemy podsumowanie tej dyskusji.


Podczas spotkania omówiony został najnowszy raport “Biuro pod znakiem hybrydy”, który swoją premierę będzie miał już wkrótce. Poza dyskusją o powstającym dokumencie, w gronie specjalistów PRFM rozmawiano o powstających wyzwaniach związanych z przygotowaniem udogodnień dla pracowników z Ukrainy, którzy w związku z wojną w ich kraju napływają do Polski. Wiele organizacji dostosowuje swoje miejsca pracy tak, by ułatwić integrację nowym pracownikom, którzy nie znają polskiego poprzez szersze użycie angielskiego w przestrzeni biurowej, albo wprowadzenie języka ukraińskiego jako drugiego w komunikacji obejmującej nowoprzybyłych. Niektóre firmy zapewniają nowe ścieżki szkoleniowe dla napływających pracowników.


Zależnie od organizacji, pracownicy ci są w pełni zintegrowani i uzupełniają istniejące braki kadrowe, albo pracują w osobnych zespołach, skupionych na rynku ukraińskim lub innym (np. centra usług wspólnych relokowane z Ukrainy do Polski). Nowa sytuacja może w niedługiej przyszłości prowadzić do zmian na rynku biurowym, zwiększając popyt na krótkoterminowe najmy gotowych do użycia powierzchni biurowych lub biur typu coworking. Oczywiście wszystko zależeć będzie od tego, ile czasu potrwa wojna i jak będzie wyglądała ekonomiczna sytuacja po jej zakończeniu. Z pewnością ten temat jeszcze wróci podczas kolejnych spotkań.


Comments


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page