top of page

Wpływ FM na produktywność miejsca pracy

Autor: Seweryna Afanasjew (MRICS)


prezes RICS w Polsce i członek Zarządu RICS Europe, członek Komisji Rewizyjnej Polskiej Rady Facility Management.


Doświadczenie pandemiczne uświadomiło pracodawcom, że praca zdalna jest możliwa. Przejście firm na home office przyczyniło się do zbliżenia firm FM do swoich klientów i ich zarządów. Do tego stopnia, że kiedy ich pracownicy pracowali zdalnie, my staliśmy się „rękami i oczami’’ obecnymi na powierzchni biurowej.


W tej sytuacji dla większości firm krytycznym aspektem okazała się ciągłość działań. Byliśmy więc odpowiedzialni nie tylko za utrzymanie obiektu, lecz także zajmowaliśmy się wewnętrznymi procesami klienta.


Jednocześnie zmieniła się perspektywa zarządów: wspólne rozmowy nie dotyczyły głównie optymalizacji kosztowej, ale pojawiły się kluczowe kwestie związane z produktywnością środowiska pracy. Zauważamy też, że wpływem facility managementu na organizację interesują się już nie tylko działy operacyjne, ale i działy personalne, dostrzegając coraz więcej wspólnych obszarów i zachodzących interakcji. Zakres naszych usług dotyka już tak wielu aspektów, że nasza branża zaczyna budować prawdziwie partnerskie relacje z klientami; zaczynamy być postrzegani jako strategiczny partner.


Od jakiegoś czasu obserwujemy na rynku pewną presję ze strony zarządów, prowadzącą do outsourcowania obszarów, które dotąd były obsługiwane przez zespoły danej firmy. Okazało się, że uwaga i zasoby wewnętrzne powinny być przekierowane na obszary, które mają dużo większe przełożenie na strategię biznesową.


Jednocześnie grono klientów myśli o zintegrowaniu usług, co jeszcze parę lat temu oznaczało rozpisanie przetargu obejmującego od dwóch do pięciu usług i koncentrowaniu się na końcowej cenie. Obecnie zamawiający jest zainteresowany korzyściami wynikającymi z outsourcingu i integracji usług. To pokazuje rosnącą dojrzałość rynku.


Uważam, że błędem jest mówienie o jednym, widocznym trendzie. Widzę szereg wyzwań, przed którymi stoi rynek FM. To, jak będzie wyglądał w przyszłości, w dużej mierze determinują kondycja gospodarcza, bardzo silny rynek pracownika, dalszy rozwój technologii oraz wyzwania związane z dążeniem do neutralności klimatycznej.Tekst pochodzi z opracowania Strategiczny Facilities Management autorstwa Seweryny Afanasjew i jest dostępny do pobrania za darmo na stronie: https://www.prfm.pl/raporty


Comments


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page