top of page

Vetasi - oszczędzaj z technologią


PRFM kontynuuje przedstawianie działalności swoich członków. Stowarzyszenie skupia w swoim portfolio wielu doświadczonych dostawców rozwiązań do zarządzania nieruchomościami, w tym także firmy technologiczne. Jednym z liderów w tym zakresie jest marka Vetasi oferująca rozwiązania informatyczne, dzięki którym można sporo zaoszczędzić, gdy odpowiada się za zarządzanie obiektami.


Firma Vetasi jest jednym z najmłodszych pod względem stażu członków PRFM, co świadczy o tym, że Rada wciąż integruje coraz szersze kręgi prestiżowych dostawców usług budynkowych. Marka słynie z dwóch zaawansowanych rozwiązań informatycznych służących do zarządzania majątkiem przedsiębiorstw. Jednym z nich jest system IBM Maximo – światowej klasy rozwiązanie EAM do zarządzania majątkiem przedsiębiorstw oraz system Planon Universe – wiodące rozwiązanie IWMS do zarządzania nieruchomościami. Co oznaczają te pojęcia?


– Tak jak trudno dzisiaj wyobrazić sobie księgowość firmy bez systemu finansowego, tak też trudno jest zadbać o zarządzanie majątkiem bez systemu EAM (Enterprise Asset Management) lub IWMS (Integrated Workplace Management System). System EAM dedykowany jest m.in. do koordynacji obsługi technicznej, napraw maszyn i pojazdów oraz do zarządzania flotą pojazdów, a rozwiązanie IWMSsłuży do zarządzania portfelem nieruchomości, utrzymaniem obiektów oraz infrastruktury budynkowej – tłumaczy Jakub Rumian, Chief Sales Officer w Vetasi.


Oferowane przez Vetasi rozwiązania przynoszą konkretne oszczędności finansowe. Firma doradcza Gartner opublikowała analizę, która wskazuje na co najmniej kilka obszarów oszczędności jakie daje system IWMS zarządcom nieruchomości. Na przykład efektywne zarządzanie powierzchnią umożliwia redukcję kosztów na poziomie 10-15%, usprawnienie procesów FM przyczynia się do oszczędności rzędu 5-8%, a kolejne 5-8% daje profesjonalne zarządzanie umowami najmu.


Kolejnym źródłem znalezienia rezerwy finansowej w budżecie może być ograniczenie ilości rozwiązań używanych w przedsiębiorstwie. Na przykład marka Gasunie – operator przesyłowy gazu ziemnego w Holandii – zastąpiła kilkadziesiąt różnych systemów obsługujących procesy Facility Management jednym systemem Planon Universe dla zarządców nieruchomości korporacyjnych.


Oszczędności może przynieść także zmiana sposobu prowadzenia konserwacji. Na uczelni King’s College w Londynie, zespół Facility Management jest odpowiedzialny za utrzymanie 130 budynków. Dział ten nie miał szczegółowych informacji dotyczących obciążenia pracami związanymi z usuwaniem awarii oraz znał tylko kilka wymiarów nt. konserwacji planowych. Brakowało też przejrzystości co do rzeczywistego wykorzystania zasobów. Wdrożenie systemu Planon pozwoliło zredukować zaległości w pracach konserwacyjnych o połowę w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Umożliwiło to przejście z reaktywnego na prewencyjny model konserwacji. Chociaż King’s College nie podaje skali oszczędności, jakie przyniosła ta zmiana, to jak wynika z danych Departamentu Energii USA, konserwacje zapobiegawcze pozwalają zmniejszyć koszty utrzymania obiektów o 12-18% w porównaniu z reaktywnym usuwaniem awarii.


– To zaledwie kilka przykładów znalezienia dodatkowych środków finansowych w budżecie przez właścicieli i zarządców nieruchomości korzystających z rozwiązania informatycznego Planon. Nie sposób wycenić korzyści, jakie daje wdrożenie aplikacji mobilnej zintegrowanej z systemem IWMS, pozwalającej jednocześnie pracownikom na samodzielną rezerwację stanowisk pracy, sal spotkań oraz miejsc parkingowych. To narzędzie nie tylko dające oszczędność czasu, ale zachęcające ludzi do pracy w biurze, które jest miejscem budowania kultury organizacyjnej i przywiązania pracowników do firmy – podsumowuje Jakub Rumian.

Kommentit


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page