top of page

Najważniejsze problemy branży bezpieczeństwa


Nieuczciwi podwykonawcy, taktyka działań przestępców, problemy z komunikacją między firmami ochroniarskimi a ich klientami i wciąż zbyt mały wpływ ekspertów ds. bezpieczeństwa na jakość zabezpieczeń w nieruchomościach - Grupa ds. bezpieczeństwa pod przewodnictwem Jacka Grzechowiaka spotkała się w czwartek, 24 lutego, by dyskutować o najważniejszych problemach swojej branży.



Spotkanie Grupy rozpoczęło się od omówienia studium przypadku, które zaprezentował Janusz Majcherczyk, który pełni funkcję regionalnego security managera w Europie Środkowej w firmie Mars. Przyczynkiem do rozmowy był fakt, że poznańscy policjanci rozpracowywali grupę osób zajmującą się kradzieżami naczep samochodowych z Niemiec. Przestępcy rejestrowali swoje ciągniki siodłowe w Polsce, którymi jechali do zachodnich sąsiadów, a tam włamywali się do wytypowanych wcześniej kontenerów. Sprawdzali rodzaj i jakość towaru, a następnie podczepiali je do swojego pojazdu i wracali nim do kraju. Kolejne osoby, zajmowały się ich rozładunkiem i dalszą sprzedażą zawartości naczepy.


Omówienie tego przypadku wywołało gorącą dyskusję wśród ekspertów ds. bezpieczeństwa, którzy zwrócili uwagę na to, że czasami zdarzają się nieuczciwi poddostawcy, dlatego warto podpisać odpowiednio zabezpieczającą nas umowę z przewoźnikami. Specjaliści podawali różne przykłady incydentów, które mogą mieć miejsce, szczególnie jeśli nie będziemy na nie odpowiednio przygotowani.


Kolejną kwestią poruszaną podczas spotkania była kwestia komunikacji pomiędzy security managerami reprezentującymi dane organizacje a firmami ochroniarskimi. Jest to bardzo ważny aspekt, który wpływa na jakość bezpieczeństwa danej organizacji. Aby poprawić jakość wzajemnych relacji, Grupa ds. bezpieczeństwa będzie pracować nad słownikiem najważniejszych pojęć w branży ochrony, co ma zapewnić lepsze zrozumienie potrzeb strony zamawiającej i możliwości dostawcy.


Ważnym problemem, który powszechnie występuje w wielu obiektach jest wciąż zbyt mały wpływ ekspertów ds. ochrony na systemy zabezpieczeń. Zazwyczaj zostają oni postawieni przed faktem dokonanym, gdy budynek ma już zakończoną fazę projektową. Niestety przy budowaniu obiektów wciąż bierze się pod uwagę głównie design, a zapomina się często o kwestiach związanych z komfortem i bezpieczeństwem użytkowników. Dlatego kluczowa jest promocja zawodu security managera i jego kompetencji, które powinny okazać się przydatne w fazie projektowania budynku.


Niestety, kilku członków grupy nie mogło wziąć udziału w spotkaniu ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę. Musiało udać się do sztabów kryzysowych swoich firm, aby opracować strategię bezpieczeństwa swoich obiektów na Ukrainie.


Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do prac Grupy ds. Bezpieczeństwa, napisz: angelikamajkut@prfm.pl lub zadzwoń: tel. 533 550 259.


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page