top of page

Grupa ds. HR definiuje luki kompetencyjne


Grupa Doradcza ds. HR pod przewodnictwem Wiktorii Bożek na warsztat bierze temat kompetencji pracowników w branży FM. 26 kwietnia grupa specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi spotkała się, by zdefiniować lukę kompetencyjną w tym sektorze.


Eksperci ds. HR dyskusję rozpoczęli od omówienia sytuacji geopolitycznej związanej z zatrudnianiem uchodźców Ukrainy w Polsce i czy jest to szansą na rozwiązanie kryzysu braku „rąk do pracy”. Dane z Polskiego Forum HR pokazują, że aż 2,8 mln osób wjechało do Polski, ale tylko 850 tys. osób otrzymało nr PESEL, z czego 50% to dzieci, czyli osoby niepracujące, a 44% to kobiety. W związku z tym, jeśli chodzi o zakres usług FM, to potencjalnie najwięcej osób może znaleźć zatrudnienie w obszarze cleaningu i usługach restauracyjnych.


Głównym problemem omawianym podczas spotkania była luka kompetencyjna w branży FM. Okazuje się, że w branży usług dla biznesu najbardziej poszukiwane są kompetencje sprzedażowe, techniczne/inżynieryjne, IT i językowe. Ważne jest też połączenie kompetencji technicznych z kompetencjami miękkimi, takimi jak umiejętność komunikacji, zarządzanie relacjami i zespołem. Jeśli chodzi o stanowiska managerskie, to liderzy powinni być otwarci na współpracę z przedstawicielami różnych pokoleń, w tym tych najmłodszych.


Firmy szukają różnych sposobów na uzupełnienie braków kompetencyjnych, są to m.in. szkolenia wewnętrzne dla pracowników (tutaj firmy borykają się niską frekwencją podczas takich przedsięwzięć ze względu na to, że są one angażujące czasowo), outsourcing usług, współpraca z urzędami pracy, z instytucjami edukacyjnymi i firmami rekrutacyjnymi. Pomagają też transfery wewnętrzne lub tworzenie grup projektowych, w obrębie których osoby zatrudnione w danej organizacji mogą się uczyć od siebie nawzajem.


Jeśli chodzi o kompetencje pracownika przyszłości, pożądane będą takie umiejętności jak: łączenie wiedzy z kilku dziedzin, wysoko rozwinięte kompetencje miękkie i sprawne poruszanie się w nowej technologii, elastyczność, otwartość na nowe wyzwania, komunikatywność, innowacyjność - nieszablonowe myślenie i dbanie o samorozwój, efektywność i szybkość w podejmowaniu decyzji, kreatywność i wielozadaniowość.


Grupa ds. HR będzie zgłębiać rozważania na temat kompetencji pracowników oraz najlepszych narzędzi ich badania, czego efektem będzie raport, którego premiera jest przewidziana na jesień 2022 roku. Jeśli jesteś zainteresowany działaniami Grupy i chciałbyś/chciałabyś do niej dołączyć napisz: angelikamajkut@prfm.pl


Comments


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page