Standard coraz bliżej

July 15, 2020

 

Zgodnie z zapowiedzią działającej od roku grupy doradczej ds. technicznego utrzymania obiektów powstaje pierwszy, polski standard techniczny i operacyjny utrzymania obiektów. Dokument ten bazuje na  standardzie DCOS Data Center Operations Standard firmy EPI. Celem opracowania będzie przybliżenie klientom końcowym standardu,  jakiego mogą się spodziewać korzystając z usług FM świadczonych przez ich dostawców.  Mając to na uwadze standard będzie przygotowany w formie poradnika z przykładami najlepszych praktyk. Dokument zawierać będzie następujące zagadnienia:

  • zarządzanie gwarancją poziomu usług (SLA),

  • utrzymanie obiektów,

  • monitorowanie, raportowanie i kontrolę,

  • dbałość o środowisko

  • systemy zarządzania,

  • ryzyko i zgodność

 

Punktem referencyjnym jest cieszący się dużą popularnością standard opracowany dla centrów danych ponieważ są one najbardziej zaawansowane w procesach utrzymania obiektów. Rynek ten jest niezwykle świadomy i ze względu na liczbę krytycznych elementów i zaostrzonych procesów bardzo dba o zasady związane z utrzymaniem obiektów.  

 

Autorzy opracowania liczą na to, że standard w założeniu koncentrujący się na procesie FM będzie uniwersalny dla wszystkich obiektów i posłuży jako dokument referencyjny do przygotowywania zapytań ofertowych dla dostawców FM. Wprowadzenie standardu PRFM utrzymania obiektów uporządkuje rynek obsługi obiektów i wyznaczy kierunek do którego powinien dążyć.

 

Dokument jest już kompletny, trwają ostatnie prace weryfikujące kompletność zagadnień i jego dostosowanie do realiów polskiego rynku. Dokument przygotowuje Robert Berliński, niezależny konsultant z obszaru budowy i utrzymania obiektów typu data center oraz Marek Krazuze  (Gegenbauer), Michał Nowak (Sodexo), Michal Bujarski (Przedsiębiorstwo Zarządzania Nieruchomościami), Grzegorz Pióro (Spie), Zbigniew Mazurek (Menpresa), Artur Koziarski (Okin) i Krzysztof Kogut (PRFM).

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Wyróżnione posty

Grupa ds Technicznej Obsługi Obiektów kontynuuje prace związane z budową wzorca obsługi technicznej dla obiektów.

July 23, 2020

1/10
Please reload

Ostatnie posty