top of page

Jesienny powrót do biur?

Nowy raport Grupy ds. Workplace

Pierwszy września stał się przyczyną do dyskusji dla wielu organizacji, o powrocie do pracy stacjonarnej w biurze. W związku z tym eksperci z Grupy Doradczej ds. Workplace przy Polskiej Radzie Facility Management stworzyli praktyczny przewodnik, zarówno dla osób zarządzających dużymi przestrzeniami międzynarodowych korporacji, jak i office managerów mniejszych biur. Dokument jest efektem pracy specjalistów na co dzień zarządzających obszarem FM, w największych organizacjach w Polsce i ma na celu ułatwienie organizacji procesu powrotu do pracy stacjonarnej.

 

Najważniejsze wnioski z raportu

Od branży dla branży

 

Wraz z początkiem września Polska Rada Facility Management wydała raport “Nowa data powrotu do biura”. Początek tego miesiąca jest w niektórych organizacjach datą rozpoczęcia na nowo pracy stacjonarnej. Dokument wydany przez PRFM porusza takie problemy jak: efektywność pracy w systemie home office, zachęcenie pracowników do powrotów do biur, wyznaczenie daty powrotu czy prognozy dotyczące przyszłej pracy.

 

Pracodawcy, którym zależy na efektywnym działaniu biznesu coraz częściej zastanawiają się, jak zachęcić pracowników do pracy stacjonarnej, która sprzyja kreatywnemu wykonywaniu zadań i lepszej komunikacji oraz integracji zespołów. Eksperci PRFM podkreślają jednak, że nie powinni oni obligować osoby zatrudnione do powrotu do pracy stacjonarnej, aby ci nie czuli presji.

 

Zbiór rekomendacji

 

Rekomendowane przez nich rozwiązania to: szeroko konsultowany i stopniowy powrót zespołów do biura w systemie pracy hybrydowej, zmiana organizacji przestrzeni biurowej na taką, która pozwoli pracownikom na spotykanie się przy jednoczesnym ograniczeniu możliwości transmisji wirusa, systematyczne testy antygenowe na COVID-19 dla pracowników w biurach czy zatrudnienie w firmie animatora, który zaopiekuje się dziećmi pracowników w momencie zamknięcia żłobków/przedszkoli. Warto rozważyć też wprowadzenie systemu rezerwacji biurek, dzięki któremu dajemy pracownikom dowolność, zachowując tym samym odpowiedni dystans społeczny w miejscu pracy.

 

Data powrotu poszukiwana

 

Grupa Doradcza ds. Workplace debatowała też na tym, czy możliwe jest wyznaczenie jednej daty na powrót pracowników do pracy stacjonarnej. Z pewnością część organizacji zdecyduje się na powakacyjny powrót do biur, ponieważ pracownicy, którzy są jednocześnie rodzicami, zostaną odciążeni poprzez powrót dzieci do szkół. Jednak niektóre firmy podają mniej precyzyjne daty jak np. jesień 2021. Przypuszczalnie kolejnym terminem, w którym pracownicy mogą wrócić do pracy stacjonarnej jest styczeń 2022, czyli kolejny symboliczny moment wznowienia aktywności biznesowej po dłuższej – wtedy bożonarodzeniowej przerwie.

 

Część organizacji wróciło lub wróci do pracy już we wrześniu, ale jednocześnie wiele z nich rozłoży proces powrotu do biur na kilka miesięcy, zaczynając pracę stacjonarną od jednego dnia w tygodniu i stopniowo będzie zwiększać tę liczbę, aż osiągnie efekt docelowy. Dlatego powrót do biura może potrwać nieco dłużej, a jego wstępnie wyznaczona data może ulec przesunięciu.

 

Powrót jak przeprowadzka

 

Do procesu powrotu pracowników do biur należy podejść jak do przeprowadzki biura, ponieważ wiąże się on ze zmianą stylu pracy. Dlatego warto sumiennie się do tego przygotować i zapewnić zespołom w organizacjach jak najwyższy komfort pracy. Kolejne miesiące będą z pewnością przynosić nowe wyzwania związane z nowym modelem pracy. Z pewnością Grupa Doradcza ds. Workplace będzie uważnie obserwowała zmiany zachodzące w środowisku pracy i przekazywała praktyczną wiedzę swoim kolegom z branży.

 

Pobierz pełną wersję

Kliknij tutaj, aby pobrać

O Polskiej Radzie Facility Management

 

Polska Rada Facility Management to stowarzyszenie zrzeszające najważniejszych graczy na polskim rynku usług typu FM. Organizacja powstała z oddolnej inicjatywy firm z branży oraz redakcji magazynu „Real Estate Manager" w 2017 r. Głównymi celem PRFM są przede wszystkim konsolidacja branży oraz edukacja rynku w obszarze profesjonalnego świadczenia usług typu facility management.

 

O Grupie Doradczej ds. workplace przy PRFM

 

Grupa Doradcza ds. workplace przy PRFM to ok. 20 osób związanych z rynkiem nieruchomości komercyjnych, wśród nich znajdują się office i facility corporate managerowie z czołowych korporacji w Polsce, a także przedstawiciele topowych dostawców na rynku, zarządców i właścicieli obiektów. Przewodniczącą grupy jest Nina Jasiewicz, wiceprezes PRFM i Associate Director Facilities Cenral Europe w Merck & Co. Celem grupy jest konsolidacja branży, wymiana doświadczeń i wypracowywanie dobrych praktyk w codziennej pracy office managerów.

 

Kontakt dla mediów

Angelika Majkut

tel. 533 550 259

angelikamajkut@prfm.pl

bottom of page