top of page

FACILITY MANAGEMENT

Czym jest facility management (FM)?

Definicja 

 

Definicja uznawana przez PRFM to tłumaczenie i adaptacja międzynarodowej normy ISO 41011.

 

Wersja angielska:

“Organizational function which integrates people, place and process within the built environment with the purpose of improving the quality of life of people and the productivity of the core business”

 

Wersja polska:


FM to funkcja w organizacji integrująca ludzi, miejsca i procesy, w zagospodarowanej przestrzeni, mająca na celi poprawę jakości życia ludzi
i wydajności działalności głównej.

RAPORT PRFM 2020

Słowem wstępu

 

Polska Rada Facility Management, firma doradztwa personalnego Hays oraz serwis rekrutacyjny Pracuj.pl połączyły siły i wykorzystując swoją wiedzę oraz zasoby, przedstawiają Państwu pierwsze polskie opracowanie, w którym wskazujemy podstawowe definicje oraz opisujemy specyfikę nowej branży w polskiej gospodarce, która choć od wielu lat stanowi istotną gałąź biznesową, dającą zatrudnienie wielu osobom, nigdy wcześniej nie została zdefiniowana. Na polskim rynku jest to pewna nowość, natomiast w dojrzałych gospodarkach (czyli np. w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych branża obsługi obiektów realizowana przez funkcję facility management (FM) od lat jest oddzielnym sektorem, świętującym swoje sukcesy. 

Komentarz wstępny

Raport jest pierwszym tego typu polskojęzycznym opracowaniem, które porządkuje definicje,  określa ramy działalności branży, charakteryzuje ją. Branża obsługi obiektów, która w znacznej mierze realizowana jest przez usługi typu facility management, była dotąd rozproszona wśród innych dziedzin biznesowych lub podzielona na pojedyncze funkcje lub usługi, takie jak np. ochrona lub obsługa  techniczna budynków.

 

Nigdy wcześniej nie występowała w ramach jednego sektora, specjalizującego się w dostarczaniu usług dla osób i każdego rodzaju organizacji wykorzystujących każdy typ fizycznego obiektu: nieruchomości, infrastruktury czy budynków. Nie istniała dotąd praktyka analizowania stanu zatrudnienia, kluczowych trendów w pracy i usługach oraz prognoz rozwoju. 

Środowisko firm świadczących usługi FM oraz związanych z nimi ekspertów już od kilku lat starało się wypracować najważniejsze kryteria autonomii branży, które jednak nie będą prostą kopią rozwiązań znanych z innych gospodarek, ale uwzględnią specyfikę polskiego rynku. Dzisiaj już wiemy, że w FM pracuje w Polsce ponad 600 000 osób.

 

Branża obsługi obiektów zatrudnia więcej osób niż firmy budowlane i jest porównywalna do jednego z uznanych filarów polskiej gospodarki, jakim jest branża transportowa i magazynowa. Naszym celem jest nie tylko zdefiniowanie tego, kim jesteśmy i w jakiej działamy skali, ale przede wszystkim poinformowanie o tym, jak strategiczne i kluczowe dla przedsiębiorstw są nasze usługi

 

– komentuje Krzysztof Kogut, prezes zarządu PRFM

Najważniejsze wnioski z raportu

PRFM_wnioski.jpg

Pobierz raport

Kliknij tutaj, aby pobrać raport PRFM 2020.

bottom of page